dr. Nagy Pető Réka, Nagy Orsolya
Környezetismeret munkafüzet a 4-5 éves korosztály számára
Mérete: A4
Oldalszám: 56
teljesen színes
Elsősorban 4-5 éves gyerekek számára ajánljuk a Sünike felfedezi a világot környezetismeret munkafüzetünket, mely olyan feladatokat tartalmaz, amelyek igazodnak a gyerekek meglévő ismereteihez, életkori sajátosságaihoz. Lépésről lépésre haladva, a gyerekek tapasztalatait, a pozitív mintát szem előtt tartva épül fel. A képek, a feladatok lehetőséget adnak beszélgetésre, a szókincsfejlesztésre, az ismeretek jobb bevésődésére, a kognitív és empátiás képességek fejlesztésére. Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekek az őket körülvevő környezetről minél több ismeretet tapasztalati úton, játékosan sajátítsanak el. A színes, vidám rajzok élvezetessé teszik a tanulást, tanítást.
AJÁNLÁS
„Légy olyan, mint amilyennek a fiadat látni szeretnéd.”
(Deák Ferenc)
A személyes tapasztalatok tudatosítása és elsődleges feldolgozása alapvető feladat az óvodai oktatásban. Az új fogalmak megnevezései el kell hangozzanak, illetve meg kell jelenjenek munkafüzetben is. A természet megismerését alapfokon úgy kell végeznünk, hogy minden téma, ismeret kell kötődjön a gyerekek életéhez, mindennapjaihoz. A leghatékonyabb ha úgy ismerkednek meg a természeti környezettel, ha azzal valamilyen cselekvés, megfigyelés alapján kapcsolatba kerülnek.
A gyerekek a legfogékonyabbak a természet megismerésére, óvására, ha jól irányítjuk őket kialakíthatjuk a környezetük iránti érzékenységet, ugyanakkor óvodai szinten számos személyiségfejlesztési lehetőségünk is van.
Figyelembe véve az életkori sajátosságokat, megfelelően irányítva a tevékenységet, megbeszélve a saját tapasztalatokat, szerepjátékkal, szituációs játékkal, bábozással, tanulmányi sétával lépésről lépésre haladva biztos az eredmény!
Alapozzunk a közvetlen környezetük megismerésére: otthonuk, óvodájuk, utcájuk, az állatokhoz való pozitív vagy negatív viszonyulással összefüggő jelenségek felismerésére. A levegő, a víz szennyezésével, a szemételhelyezéssel, a növényzet védelmével úgy ismerkednek meg a természeti környezettel, hogy azzal valamilyen cselekvéses kapcsolatba kerülnek. Fektessünk hangsúlyt az élménybeszámolókra, mert azáltal fejlesztjük a kifejezőkézséget, rajzok bemutatására, a megfigyelések rendszerezésére, az eredmények bemutatására az érdeklődő szülőknek.
Szeretettel és szakértelemmel tanítani! Ezzel a gondolattal indítom útjára a „Sünike felfedezi a világot” környezetismeret munkafüzetet, ami hiánypótló ezen a területen és úgy hiszem, hogy Erdély, Partium szerte nagy érdeklődést és elismerést fog kiváltani az óvónők részéről. Mert bizony az óvónő nem mindig kap a munkájához aranyszerszámot, varázspálcát, eredményeihez elismerést, kételyeihez biztatást, döntéseihez tanácsot! Elkötelezettségét, szívének melegét áldozatnak, a Teremtőtől kapott tüzet és fényt hivatástudatnak szoktuk nevezni. Mert ha van valami, ami feltétlenül előbbre viszi nemzetünket minden korban, minden vidéken, és minden helyen, az a szeretettel végzett munka!
Kívánom, hogy eredményesen és érdeklődéssel használják a „Sünike felfedezi a világot” környezetismeret munkafüzetet, amely lehet, hogy pedagógusainkat bátorítani fogja arra, hogy különböző tantárgyakból munkafüzet megírására vállalkozzanak. Segítené a hivatásukat teljesítő óvodapedagógusokat abban, hogy minél tudatosabban és eredményesebben feleljenek meg az oktatásban zajló időszerű követelményeknek.
A tudásért élj, az életnek tanulj! – legyen a mottó ösztönző erő pedagógusaink mindennapi munkájához!
Dr. Pető Csilla
Nagyváradi Egyetem Nevelés tudományi tanszék,
egyetemi tanár, ny. tanfelügyelő